Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lucidní snění

6. 3. 2010

Lucidní snění

Pro jedince, kteří se s tímto pojmenováním setkávají poprvé: "lucidita" je běžně překládána jako "jasnost vědomí", nebo též "bdělost". Za zdánlivě nesmyslným spojením "lucidní snění" se pak opravdu skrývá snění bdělé, tedy snění, v jehož průběhu si uvědomujeme, že pouze sníme. 

U většiny lidí přicházejí první zážitky s lucidním snění v poměrně útlém věku a jsou spontánního charakteru. Někteří je v brzké době rozvinou v téměř automatickou dovednost, jiní se lucidnímu snění musí později (více či méně pracně) učit. Četné  výzkumy posledních  let ukazují, že lucidní snění je dostupné každému při splnění několika snadno navoditelných podmínek.

Lucidní snění probíhá  v průběhu spánku, tedy v době, kdy se vám něco zdá.  Veškeré prožitky vnímáte během lucidního snění velmi reálně.

 

 


Jak na to?

Abyste se zdokonalili v tomto  oboru , nepotřebujete žádné speciální pomůcky. Vystačíte si s  odhodláním, touhou, trochu snahy a dostatkem (kvalitního) spánku. Kdo nespí, nemůže lucidně snít. Jestliže máte přirozený talent, stačí vám jednoduchá kontrola bdělosti prováděná pravidelně v průběhu celého dne (například pohled na dlaně vašich rukou). Pokud takový talent nemáte,  níže naleznete úplnou cestu k lucidnímu snění skrze cílené cvičení.

Zvládáme to :o)

Možná již lucidně sníte, ale ještě o tom nevíte . Jak je to možné? Pokud si neuvědomujete, že máte sny, nemůžete si pamatovat, zda jsou, nebo nejsou lucidní. Vybavení si snu je tedy základ. Chcete-li mít bdělé sny, nechoďte do postele jenom spát a hlavně až ve chvíli, kdy padáte únavou ( tzv. ústy napřed :o) ). 

Při usínání si opakujte, že chcete snít a své sny si pamatovat. Autosugesce vám v tomto může hodně pomoci. Ihned, jak  se probudíte, mějte po ruce tužku a papír a své sny si okamžitě zapište. Poznamenejte si všechno, včetně svých pocitů, které se vám vybaví. Pokud si v průběhu dne vzpomenete na nějaký další detail, dopiště si ho. I střípek snu je lepší než nic a s prvními úspěchy se začnete zlepšovat.

Obrazek

Sním či bdím?

Když už ve svém "snovém deníku" máte pár snů zapsaných, pečlivě si je přečtěte a označte si úseky, které svědčí o tom, že se jedná o sen, nikoliv o skutečnost (např. "létám", "jsem muž" (za předpokladu, že jste ve skutečnosti žena), "jsem ve škole a píši test" (přitom už třeba několik let jste ze školy venku) a podobně). Vzpomeňte si, jak jste se v ten moment cítili. Měli jste alespoň pocit, že je něco v nepořádku? Jak moc silný? Najděte si nějakou skupinu příznaků snění, které se ve vašich snech objevují často, a zaměřte svou pozornost na ně.

V této části tréninku je nutné, abyste nebyli pozorní jen ve svých snech, ale především v čase bdění. Všímejte si zvláštností. Dvě  kočky cestou do práce, uklízečka měla dnes tepláky místo pláště, dům na rohu ulice má nová okna... Jak víte, že teď nespíte? Naučte se být bdělí v bdělém stavu. Nepřehlížejte své okolí. Všímejte si, pozorujte, testujte. Není to žádná legrace, když chodíte tou samou cestou do práce/školy denně. Ale nenechte se ukolébat stejností situace. Pak ve svých snech hledejte právě ty zvláštnosti, které se vám tam z reality promítnou. Našli jste? Báječné, jste zase o krok blíže.

Bdím....

V tento okamžik přichází pro část lidí  závěrečná fáze cvičení, po které již následují první lucidní sny. Test reality je činnost, kterou se stálým opakováním snažíte vnést do svých snů. Může jí být například pohled na vlastní dlaně zmiňovaný výše. Sem tam se běhemem  dne podívejte na své dlaně. Vidíte-li je normálně, nespíte. Hurá!!!  Až pohlédnete na vlastní dlaně, zatímco budete snít, narazíte na nějakou nesrovnalost, třeba své ruce neuvidíte  ostře, budou se vám rozmazávat před očima. A v tu chvíli, pokud jstepilně cvičili , si uvědomíte, že sníte.


Víte, že poctivě trénujete, opravdu toužíte lucidně snít a úspěch se ještě nedostavil? 


Nevzdávejte se! Lucidně snít může opravdu každý, ovšem někteří pro to musí vynaložit značné úsilí. Pevná vůle je základní předoklad,  při tomto cvičení  nejste pravidelně odměňováni drobnými střípky úspěchu (jestliže vám nedělá radost alespoň  to, že zvládáte zapamatovat si více snů a navíc podrobněji). Prostě vytrvejte! Nakonec to přijde. A bude to něco :o)))

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář