Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mandaly

13. 8. 2010

Co je to mandala?


Mandala je určitý obrazec,který je v naší  představě a většinou jeho základem  bývá  kruh.

Vytvářením, nebo i pouhým pozorováním těchto obrazců se uklidňuje  naše mysl a zlepšuje se nám schopnost soustředit se. I z tohoto důvodu jsou  užívány v mnoha náboženstvích, zejména  východních, kde slouží  jako pomůcka k meditaci. Obrazek

V současné psychologii se mandaly hojně používají v metodě zvané arteterapie.

Vlastní symboly byly využívány v celé historii lidstva a objevovaly se ve všech kulturách. Jejich výklady se měnily jen nepatrně. Motiv kruhu můžeme hledat již ve velmi dávné historii. Například v dochovaných  rytinách v Africe, Evropě a Severní Americe je používán kruh, spirála a podobné obrazce velice často. Není přesně doloženo, jaký tyto kresby měly přesně význam,ale jisté je, že byly pro naše předky důležité, protože je jich  mnoho nalezeno.
Dávné mandaly, které se objevují na mnoha místech ve světě, vyjadřují obdiv lidí ke Slunci a Měsíci. Není od věci, že tato nebeská tělesa také nesou tvar kruhu.

Proto byl také kruh nejspíš chápán jako symbol života, smrti a opětného narození.
Barvy v mandalách jsou většinou naše oblíbené barvy, které vypovídají i něco o nás samých.

Jejich výklad musíme přizpůsobit každému člověku zvlášť.

Mandaly nám poskytují obrovský prostor, který v nás zanechává pozitivní účinky. Dalo by se o nich říci mnoho, každá je jiná, jako je jiný i okamžik, v němž byly namalovány.  Jako je jiný každý člověk, který svou mandalu nakreslil. Zkuste si i vy zarelaxovat s tímto úchvatným obrázkem a pozorujte změny, jaké se s vámi budou dít :o)).

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář