Jdi na obsah Jdi na menu
 


Myšlenky a vztah k druhým?

Vliv našich myšlenek na naše vztahy s lidmi

Naše mysl neustále vyrábí myšlenky, je to stroj na jejich výrobu. Podle některých odhadů má průměrný člověk kolem 25000 myšlenek denně.
 
Přibližně 90-95% myšlenek není nových. Jde o ty, jež se neustále, den po dni, opakují. Toto zjištění psychologů mi připomíná slova přítele, který mi řekl:
"Moje manželka se stále opakuje, pořád mluví o těch samých věcech, které se staly před pěti, deseti či více lety."
Kvalita našich myšlenek závisí na kvalitě našeho předchozího myšlení, na tom, jakým myšlenkám jsme v minulosti dávali přednost.

Jsme-li většinu času rozzlobeni, je to proto, že jsme v minulosti dovolili, aby naši mysl ovládala zloba. Na druhé straně milující a laskavý člověk za dispozici vděčí svým předchozím laskavým myšlenkám.
 
Způsob našeho myšlení jsme schopni změnit a nežádoucí myšlenky postupně nahrazovat pozitivními. V tomto ohledu je nejúčinnějším nástrojem monitorování obsahu naší mysli. Cíle však dosáhneme jedině tehdy, nebudeme-li své myšlenky hodnotit. V opačném případě bychom se například rozzlobili, že máme zlé myšlenky, a zlo bychom tak ještě umocnili.
 
Pozorování našich myšlenek nám umožní si uvědomit, zda jsou sobecké či nesobecké, kritické vůči druhým nebo laskavé a tolerantní. Skutečnost, že si charakter našeho myšlení uvědomíme, přinese změnu, již hledáme. Zjistíme, že naše nespokojenost, o níž jsme se mylně domnívali, že byla vyvolána chováním druhých, má původ v našem vlastním způsobu myšlení. Čím méně budeme budeme v myšlenkách kritičtí vůči druhým, tím méně budou oni kritizovat nás.
 
Změníme-li naše myšlení, automaticky se změní i naše chování, protože naše myšlenky jsou síly s rozhodujícím vlivem na to, jakým způsobem jednáme s ostatními. Tedy zda jsme vůči nim arogantní, či zda se k nim chováme tak, jak bychom si přáli, aby se oni chovali k nám.
 
V józe se k monitorování myšlenek používají koncentrační metody, například koncentrační cvičení na černý bod nebo na plamen svíčky.
Zdroj - Edgar Cayce:Léčivá síla lásky
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář