Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chlamydie

17. 4. 2010

Chlamydie jsou mikroorganismy, které se svou velikostí řadí mezi viry a bakterie a které způsobují řadu infekčních nemocí nejen u člověka, ale i u zvířat. Stejně jako viry se mohou chlamydie rozmnožovat jen po vniknutí do buněk jiných živých organismů. V jiných směrech se chovají jako baktérie a to je v tomto případě užitečné, protože lékaři mohou proti nim nasadit léky, jako jsou antibiotika.

Co přesně chlamydie způsobují
Kmen Chlamydia  trachomatis způsobuje u lidí různé druhy infekcí genitálií, očí a lymfatických uzlin. Existuje ještě druh Chlamydia psittaci, který napadá hlavně ptáky, ale v některých případech se tento kmen může přenést na člověka a způsobit infekci.

Jak se šíříObrazek
Toto onemocnění není přenosné jen pohlavním stykem, jak je celkem obecně známo. Může se šířit i kapénkovou infekcí, jako třeba chřipka.

Jak se tyto nemoci projevují
V řadě případů se infekce chlamydia trachomatis nemusí nějak vůbec projevovat. Inkubační doba trvá asi dva týdny. V případě genitální infekce se v našich zemích projevuje jako uretritida. Uretritida je zánět močové trubice. Způsobuje pocit pálení a bolesti při močení. Jedná se o jednu z nejčastěji přenosných sexuálních chorob. U mužů může způsobovat výtok z penisu, otok varlat končící až neplodností. Chlamydie se mohou dostat až do konečníku a způsobit zánět konečníku. U žen se může projevovat jako zánět děložního čípku, vejcovodu či dalších oblastí a rovněž končí neplodností. Tyto nemoci se léčí pomocí antibiotik.

ObrazekOční infekce (silné záněty spojivek) se objevují u dětí, které se narodily matkám trpícím chlamydiovou infekcí. Rovněž se mohou objevit komplikované záněty plic. Trochu rozdílná je plicní forma infekce chlamydií, způsobené kmenem Chlamydia pneumoniae, která se šíří již zmíněnou formou kapénkové infekce. Projevuje se podobně jako chřipka, ale příznaky jsou podstatně intenzivnější - jedná se o dusivý kašel, dlouhodobé a intenzivní pocity únavy, neobvyklé škubání svalů, bolesti kloubů či břicha, ale také třeba angína či bolesti zubů.

Pokud není léčena, mohou se chlamydie rozšířit až do nervových tkání a mozku. Toto může způsobit vznik únavového chronického syndromu, ale také závažnějších nemocí, jako Alzheimerova choroba či astma.

Prevence a léčba
Bohužel, vzhledem k tomu, že se chlamydie mohou přenášet i vzduchem, není jedinou prevencí sexuální střídmost a věrnost partnerovi. V případě potřeby lze použít jako prevenci některý přírodní přípravek. Rovněž je lze většinou používat jako celkový doplněk léčby. Tyto přípravky slouží i jako očistná kůra díky svému komplexnímu složení z bylinných výtažků. Rovněž se dají vhodně použít po prodělaném a vyléčeném onemocnění.

U přípravků se dá rovněž uvažovat i o tom, že mohou v některých případech napomoci tomu, že se infekce dále nešíří na další orgány - zde je ale třeba dodržet léčbu předepsanou lékařem. K léčbě se jinak používají vybraná antibiotika. Rovněž tyto kombinované přípravky obecně napomáhají zvýšit celkovou obranyschopnost. Některé zevní přípravky se dají použít při péči o zevní genitál žen v případě chlamydií.ZDROJ: http://www.o-zdravi.cz/clanky/co-jsou-chlamydie.html


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář