Jdi na obsah Jdi na menu
 


Meditace

7. 3. 2010


MEDITACE je stav bez myšlení.

Meditace je stav čistého vědomí bez obsahu. Obvykle je vaše vědomí přeplněné nesmysly . Mysl je v neustálém pohybu: pohybují se myšlenky, pohybují se touhy, pohybují se vzpomínky, pohybují se přání - je to neustálý pohyb! Každý den. I když spíte, vaše mysl pracuje, sní. Stále myslí; stále se zabývá hněvem a úzkostí. Připravuje se na následující den; stále probíhá podvědomé plánování. Tento stav není stav meditace, ta je jeho opakem. Když ustal pohyb a zastavilo se myšlení, žádné myšlenky se netoulají, nevznikají žádné žádosti, ve vašem nitru se rozhostilo ticho - toto ticho je meditace. A jen v tomto tichu se dá poznat pravda, nikde jinde. Obrazek

Meditace je stav bez myšlení. Meditace se nedá dosáhnout myšlením, protože myšlení se neustále točí dokola. Meditaci můžete dosáhnout jedině tak, že myšlení odložíte stranou, zůstanete chladní, nezúčastnění, neidentifikuje se s myšlením; sledujete, jak myšlenky přicházejí a odcházejí, ale neidentifikuje se s nimi, nemyslíte si, že vy jste ty myšlenky.

Meditace je vědomí, že já nejsem mysl. Když toto vědomí pomalu prohlubuje, jdete hlouběji a hlouběji, objeví se prchavé okamžiky - okamžiky ticha, okamžiky čistého prostoru, okamžiky průzračnosti, okamžiky, kdy se ve vás nic nepohybuje, všechno je v klidu. A v těchto klidných okamžicích pochopíte, kdo jste, a pochopíte tajemství tohoto bytí. A přijde požehnaný den, kdy se meditace stane vaším přirozeným stavem. Myšlení je něco nepřirozeného, nikdy se nestane vaším přirozeným stavem. Ale meditace je přirozený stav, který jsme ztratili. Je to ztracený ráj, který ale může být opět nalezen. Podívejte se do dětských očí, podívejte se a uvidíte úžasné ticho, nevinnost. Každé dítě přichází na svět ve stavu meditace, ale musí se naučit žít ve společnosti - musí se naučit jak myslet, jak počítat, jak uvažovat, jak dokazovat; musí se naučit slovům, řeči, představám. A pomalu ztrácí kontakt se svou vlastní nevinností. Společnost ho znečistí, zapracuje. Stane se fungujícím mechanismem; přestane být člověkem. Vše co potřebujeme je znovu získat tento prostor. Věděli jste to i předtím, takže když poprvé zažijete meditaci, budete překvapeni, protože prožijete úžasný pocit, že jste to už poznali dříve. A ten pocit je správný: opravdu jste to už poznali. Zapomněli jste. Diamant se ztratil v kopě smetí. Ale pokud tu hromadu dokážete likvidovat, najdete diamant znovu - je váš. Nikdy se  nedá skutečně ztratit; dá se na něj jen zapomenout. Zrodili jsme se v meditaci, a pak jsme se učili myslet. Ale naše skutečná podstata je ukryta kdesi hluboko jako spodní voda. Stačí jednoho dne trochu kopat, a znovu naleznete stále tekoucí pramen čerstvé vody. Najít ho je největší radost v životě.

Cesta

 


Jakékoli hledání je zbytečné. Hledání je vedlejší produkt mysli. Ocitnout se ve stavu nehledání znamená velký okamžik přeměny. Veškerá meditace, kterou děláte, je jen přípravou na tento okamžik. Není to Obrazekskutečná meditace, jen příprava na to, abyste jednoho dne mohli jednoduše sedět, nic nedělat, po ničem netoužit. Když odhodíte své úsilí, přichází najednou meditace - její požehnání, její blaženost, její sláva. Je tu, svítí, obklopuje vás a obklopuje všechno. Naplňuje celou zem i celou oblohu. Taková meditace nemůže vzniknout lidským úsilím; lidské úsilí je příliš omezené. Tato blaženost je nekonečná, nemůžete ji manipulovat. . Může nastat pouze tehdy, když tu nejste. Když jste ne - já, bez přání, bez toho, abyste někam šli; nastává pouze tehdy, když jste prostě tady a teď, neděláte nic zvláštního, jen jste. Přichází ve vlnách, a vlny vytvářejí příboj. Přichází jako bouře a strhla vás do úplně jiné reality.

Zapamatujte si o meditaci jednu věc: je to dlouhá cesta a neexistuje žádná zkratka. Je to dlouhá cesta, protože změna je velmi hluboká, a dokončena je po mnoha životech - mnoha životech návyků, myšlení, přání. Cestou meditace se také zbavujete struktury mysli. Ve skutečnosti je to téměř nemyslitelné - ale stává se to. Stát se meditující je největší odpovědnost na světě. Není to snadné. Netrvá to okamžik. Proto od samého začátku neočekávejte příliš mnoho, jedině tak nebudete nikdy frustrovaní. Budete šťastní, protože věci se budou dít velmi pomalu. Meditace není květ, který vykvete za šest týdnů. Je to velký strom. Potřebuje čas, aby se zakořenil. Když rozkvete meditace, není tu nikdo, aby to zaznamenal, nikdo, aby to poznal, nikdo kdo by řekl: "Ano, stalo se to." Ve chvíli, kdy řeknete: "Ano, stalo se to," je to ztracené. Pokud je zde skutečná meditace, šíří se ticho; štěstí pulzuje ,je tu harmonie bez hranic. Ale není tu nikdo, kdo by si toho všiml.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář