Jdi na obsah Jdi na menu
 


Na co hrát pro harmonizaci

27. 4. 2011

Křišťálové pyramidy patří k nové generaci hudebně-meditačních nástrojů. Byly objeveny teprve začátkem tohoto století. Mají velmi pozitivní vliv na mysl hráče i posluchačů, působením jejich bohatého zvukového spektra dochází k celkovému zklidnění a uvolnění napětí. Mohou být využity při meditačních a relaxačních praktikách, hudebně léčebných terapiích, očistě prostoru, alternativních koncertech, nabíjení a harmonizaci předmětů apod.

 

 


Tibetská mísa
je jedním z nejstarších a nejúčinnějších muzikoterapeutických nástrojů.
Její historie sahá až k nejrannějším šamanským tradicím v oblasti Himaláje, původní použití je však obestřeno tajemstvím.

 

 

 

Původní mísy jsou slitinou sedmi kovů - zlata, stříbra, mědi, cínu, rtuti, olova a železa,každý kov představuje jednu planetu (zlato-Slunce, stříbro-Měsíc, měď-Venuše, cín- Jupiter, rtuť-Merkur, olovo-Saturn, železo-Mars) jejich poměr se však může lišit. Výroba mísy je poměrně náročný proces, tekutý kov se rozlije na plochý kámen a nechá se zchladnout, po té se vezme palice a tluče se tak dlouho, až  se vytvoří tvar misky. Kov je přitom vystaven velikému tlaku, aniž se objeví jakákoliv prasklinka.

Tloušťka a barva zpracovávaného materiálu je u každé misky jiná, zvuk je pak takový jaký má miska tvar, a jak je tlustá či tenká její stěna a rovněž i okraj.

Zvuk Tibetské mísy je složen ze základního a celé řady alikvótních tónů, od nízkých, až po nejvyšší frekvence. Zvuk je naprosto přirozený a přírodní, odtud také pochází jeho silné léčebné účinky, dokáže harmonizovat naše tělo až na buněčné úrovni.

Mnozí lidé mají při poslechu tibetských mís pocit, že se zvuk dotýká samého dna jejich duše. Mísu můžeme použít ke zklidnění, harmonizaci, posílení, zvýšení koncentrace u meditací a modliteb, pro urychlení rekonvalescence, a prakticky při každé nemoci fyzického těla.

Vodní zvony jsou založeny na trochu odlišném principu, kdy zvuk vzniká nikoliv úderem do zvonu, ale jeho třením. Podobný jev vzniká např. při objíždění okraje vinné sklenky prstem namočeným ve vodě. Bronz pak  přenáší velmi dobře zvukové vibrace do vody, na níž jsou jasně viditelné vlnky, obrazce, nebo dokonce malé fontánky a gejzíry.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář