Jdi na obsah Jdi na menu
 


Páteř a obratle

17. 3. 2012

 
Páteř
 
Páteř je především obrovský shluk nervů vycházející z míchy k jednotlivým částem těla, ale i  důležitý energetický kanál. Trpíme-li byť jenom mírným vybočením či zablokováním některého z obratlů , v tu chvíli se už nedostává vnitřním orgánům toenergie, kterou ke správnému fungování nutně potřebují. Proto považuji za nutnost v tomto případě páteř odblokovat a napravit. Tím se zlepší průtok energie a vzroste celková síla, jež je nutná pro regeneraci organismu.
 
V noci by se  páteř měla povolit přirozenou cestou sama, což je ale mnohdy pro nadměrnou únavu a otoky svalů kolem ní nemožné a tím je opět narušena energetická rovnováha, která je optimální pro funkci vnitřních orgánů. Vychýlené páteřní obratle  krční, hrudní a bederní také způsobují tyto bloky proudění  energie k jednotlivým orgánům.
 
Přiskřípnutí odstupujících nervů od páteře ztuhlým vazivem, bývá příčinou mnoha drobnějších i prudších bolestí převážně v trupu, nebo i brnění v končetinách. Přiskřípnutím totiž povrchová část nervového svazku přenáší nervové impulsy jen omezeně a bývá příčinou nedostatečného napětí hladké svaloviny dutých orgánů.
 
Typické jsou křečové žíly, poruchy peristaltiky trávicího i urologického ústrojí. V některých případech podrážděný nerv, obvykle v hrudní páteři, navozuje srdeční slabost(tzv. „falešný infarkt"), žlučníkové a žaludeční potíže. Tyto blokády se mohou projevovat i skrytě typu arytmie, zužování a jiná degenerace tepen a žil, neschopnost srdce protlačit krev do periferií atd.
 
Potíže s oblastí křížové páteře a SI skloubení mají na svědomí většinu problémů v pohlavní sféře. Za bolesti hlavy, migrény, ale i prokrvení rukou, slábnutí zraku a sluchu, omezení funkce štítné žlázy apod. odpovídá zase krční páteř, za křečové žíly, hemeroidy a třeba slepé střevo zase bederní úsek páteře.
 
Je známo, že pohybový aparát ovlivňuje orgány. Příčina sterility, ale např. i bolesti v podbřišku nemusí nutně vycházet z orgánů malé pánve (děloha, vejcovody, vaječníky), ale mohou mít příčinu v pohybovém aparátu (bederní páteř, pánev).
V medicíně platí, že onemocnění vnitřního orgánu způsobí následné funkční změny v pohybovém aparátu. Již méně se ví a hovoří o opačném vztahu, že porucha v pohybovém aparátu ovlivňuje funkci vnitřního orgánu. Jde o reflexní děje centrálního nervového systému. V praxi to znamená, že např. akutní zánět vaječníku či slepého střeva vyvolá spazmus (zvýšené napětí) okolních svalů. Ale stejně tak platí, že např. blokáda bederní páteře může způsobit sekundární funkční poruchu některého vnitřního orgánu v malé pánvi (vaječníku). To se projeví třeba dysmenoreou (bolestivá, nepravidelná menstruace). Jde totiž o vzájemné ovlivňování - vše souvisí se vším!
Většina lidí (bohužel, i lékařů)  si toto neuvědomuje a to i přesto, že ani intenzivní farmakologická léčba nevede často k vymizení bolestivých stavů a potíží organismu. Tyto choroby se léčí velmi úspěšně metodami manuální medicíny (nápravou a odblokováním páteře). Ale někdy bohužel jen na chvíli. Cílem je vyšetřit a diagnostikovat tyto funkční poruchy v pohybovém aparátu.
Jedná se zejména o kloubní blokády v bederní páteři, pánvi a spazmy svalů. Přestože je zde zmiňováno o páteři, nejsou tím na mysli jen její tuhé části jako obratle a ploténky. Hlavní roli zde sehrávají svaly a jejich obaly, úpony a nervy v jejich okolí. I samotná ischialgie (ischias), jak se odborně nazývá bolest v kříži s vyzařováním do dolní končetiny, má spíše příčinu v měkkých tkáních než v samotné páteři. Velmi vhodné je návštěva dobrého maséra a fyzioterapeuta a následně také začít cvičit!!!
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

No samo.

(Jirka preclík, 25. 9. 2015 6:10)

Cvičit hlavně Mojžíšovou,Vojtu, návraty "batolete"..., protahovací cviky harmoniz.obě strany. Aspoň 4x tydně. Cvičit+klystyry při bolesti dutin. Tělo nesnáší jakykoli ŠKROB! Snaží se ho vyloučit. Aspoň50% naroda: probuďte se.:Kk boží vůli.: pa.