Jdi na obsah Jdi na menu
 


Energetické kanály v páteři

11. 7. 2010

Ida, pingala a Šušumna

Podle starodávné  legendy, proplétá fyzické tělo jemná síť nádí neboli energetických kanálků, kterými rovnoměrně proudí energie a vyživuje orgány, všechny části těla a čakry. Za nejdůležitější jsou považovány 3 a to - ida, pingala a šušumna.Obrazek

Ida neboli lunární kanálek (jin)
začíná z kořenové čakry po levé straně a proudí  podél páteře směrem nahoru až k levé nosní dírce. Má ochlazující funkci, symbolizuje podvědomí a odpočinek, introverzi a pasivitu. Křišťálový šperk, který byste mohli mít  na levé ruce jako energetický katalyzátor podporuje průtok prány idou, proto bude podporovat uklidnění, ochlazení a pohled do vlastního nitra.

Pingala neboli solární kanálek (jang) počíná z kořenové čakry po pravé straně a stoupá podél páteře nahoru až k pravé nosní dírce. Má naopak ohřívací funkci, symbolizuje bdělost a vitalitu, extroverzi a aktivitu. Křišťál na pravé ruce jako energetický katalyzátor podporuje průtok prány pingalou, proto bude podporovat vnější aktivitu, ohnivost a extroverzi.

ObrazekŠušumna je hlavní nádí, která propojuje kořenovou čakru s korunní čakrou na temeni hlavy. Prochází páteří všemi hlavními čakrami, které vzájemně propojuje. Probuzená Kundalini energie v kořenové čakře prochází právě šušumnou na vrcholek hlavy a člověk vstupuje do stavu splynutí a jednoty s Univerzem. Pokud prána proudí rovnoměrně idou i pingalou, začíná proudit i šušumnou, ve které se lunární i solární proudy prány propojí. Člověk pak zažívá různé stavy blaženosti.


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář